Pages in topic:   < [1 2 3] >
Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?
Thread poster: CANIMAT
Feza Eruguz
Feza Eruguz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:35
English to Turkish
klavye dili Jun 22, 2009

Ali bey klavye dilini Türkçe yaptıktan sonra hiçbir kısayola gerek kalmasan istediğiniz karakteri yazabilirsiniz. Klavyeniz İngilizce klavye olsa bile düzeni Türkçe oluyor. Acaba sorunuzu yanlış mı anladım? Başka bir şey mi sormuştunuz?

Ali Sinan ALAGOZ
Ali Sinan ALAGOZ  Identity Verified
United Kingdom
English to Turkish
+ ...
Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır? Jun 22, 2009

Feza Eruguz wrote:

Ali bey klavye dilini Türkçe yaptıktan sonra hiçbir kısayola gerek kalmasan istediğiniz karakteri yazabilirsiniz. Klavyeniz İngilizce klavye olsa bile düzeni Türkçe oluyor. Acaba sorunuzu yanlış mı anladım? Başka bir şey mi sormuştunuz?

Evet doğru anladınız. Dediğiniz gibi yaptım. Teşekkür ederim.

CANIMAT
CANIMAT
Türkiye
English to Turkish
TOPIC STARTER
Netbooklara haksızlık mı ettik? :) Jul 4, 2009

Lİnkte başka bir forumda netbooklarla ilgili yapılmış bir yorum var. O kadar da kötü değiller sanırım
http://www.proz.com/forum/hardware/139330-which_laptop_to_buy_for_travel_to_us.html

mhj (X)
mhj (X)
Azerbaijan
English to Turkish
+ ...
Trados kısayolları/klavye kombinasyonları Jul 7, 2009

Karahan Şişman wrote:

Ayrıca Trados gibi araçlarda kullanılan klavye kombinasyonlarını (örneğin alt +) bu cihazlarda kullanamazsınız. Harici klavye bağlamanız gerekecektir, ancak otobüste yolculuk ederken ya da bir kafede otururken büyük bir klavyeyi çıkarıp bağlayıp kullanmak baya zor olur sanırım

Tembel bir çevirmen olduğum için ara sıra bakıyorum foruma
Klavye kombinasyonları konusuna açıklık getirmek isterim: Trados kısayollarını değiştirmeniz mümkün. Harici klavye ya da numeric keypad taşımanıza gerek yok.
İngilizce forumda zamanında tartışılmıştı bu konu.
Yine tembelliğe vurup bağlantısını vereyim sadece : http://www.proz.com/forum/general_technical_issues/137879-home_end_laptop_keys.html

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Trados kısayolları Jul 7, 2009

Bu konu daha önce Türkçe forumda da tartışılmıştı 2 yıl kadar önce...

http://www.proz.com/forum/turkish/92393-trados_konusunda_yardım:_klavyeyle_alt_satıra_geçme.html

CANIMAT
CANIMAT
Türkiye
English to Turkish
TOPIC STARTER
%100 match:)) Jul 7, 2009

Sanırım çevirmenler için pc uygunluğunun test edildiği bir video hazırlamak en güzeli olur
Evdeki bilgisayarın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılışı nedeniyle aksayan işleri daha da aksatmamak için bir masaüstü aldık yine. Ancak bu ay içinde 10 inch civarında bir netbook almam gerekecek. Autocad 2007, Trados 2007 ve Word 2003 kurup çöküp çökmeyeceğini deneyeceğim...
See more
Sanırım çevirmenler için pc uygunluğunun test edildiği bir video hazırlamak en güzeli olur
Evdeki bilgisayarın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılışı nedeniyle aksayan işleri daha da aksatmamak için bir masaüstü aldık yine. Ancak bu ay içinde 10 inch civarında bir netbook almam gerekecek. Autocad 2007, Trados 2007 ve Word 2003 kurup çöküp çökmeyeceğini deneyeceğim
Böylelikle performans ile ilgili net bir fikrimiz olur.
CPU hızları çok düşük, 1.6'nın üstüne çıkanı göremedim netbooklarda, benim emektar celeronumunki bile 2.1 gibi bişeydi:)
Dediğim gibi bir sunum hazırlayıp , repetitionlara son noktayı koymak istiyorum)
Hepinize iyi geceler,
İyi çalışmalar

[Edited at 2009-07-07 22:13 GMT]
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Minimum sistem gereksinimleri Jul 8, 2009

xxxCANIMAT wrote:

Evdeki bilgisayarın zamansız bir şekilde aramızdan ayrılışı nedeniyle aksayan işleri daha da aksatmamak için bir masaüstü aldık yine. Ancak bu ay içinde 10 inch civarında bir netbook almam gerekecek. Autocad 2007, Trados 2007 ve Word 2003 kurup çöküp çökmeyeceğini deneyeceğim
Böylelikle performans ile ilgili net bir fikrimiz olur.
CPU hızları çok düşük, 1.6'nın üstüne çıkanı göremedim netbooklarda, benim emektar celeronumunki bile 2.1 gibi bişeydi:)
Dediğim gibi bir sunum hazırlayıp , repetitionlara son noktayı koymak istiyorum)
Hepinize iyi geceler,
İyi çalışmalar

[Edited at 2009-07-07 22:13 GMT]

Belirttiğiniz programların minimum sistem gereksinimlerini bir netbook karşılayamaz. Örnek olarak AutoCAD2007 için şu linke göz atabilirsiniz,
http://www.caddmanager.com/CMB/2006/04/autocad-2007-system-requirements/ .
En iyimser tahminle sadece Word çalışacaktır, onun da epey nazlanacağından eminim.

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bu başlığa emeği geçen herkese teşekkürler... Sep 10, 2009

Sizlerin yazıları ışığında 4 GB RAMlı, parçaları uyumlu bi masaüstü bilgisayar toplattım. Çok hoşuma gitti..

Emeği geçen herkes sağolsun-varolsun...

Saygılarımla selamlarım.
Adnan Özdemir
Çevirmen-Yazar

[Edited at 2009-09-10 07:48 GMT]

BÜLENT CEM ARK
BÜLENT CEM ARK  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Bir çevirmenin nasıl bir dizüstü bilgisayara ihtiyacı vardır? Jul 8, 2011

Herkese merhaba,

Bu başlığın üzerinden neredeyse iki seneye yakın zaman geçmiş. Bu zaman diliminde bilgisayar dünyasında çıkan ürünler o kadar hızla değişiyor ki, eğer bilişim sektöründe çalışmıyorsanız, sizin de tahmin edeceğiniz üzere bu hızı takip edebilmeniz çok zor.

Yakın zamanda dizüstü bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum.

Almak istediğim bilgisayarın minimum 3 sene, tercihen 5 sene beni yolda bırakmad
... See more
Herkese merhaba,

Bu başlığın üzerinden neredeyse iki seneye yakın zaman geçmiş. Bu zaman diliminde bilgisayar dünyasında çıkan ürünler o kadar hızla değişiyor ki, eğer bilişim sektöründe çalışmıyorsanız, sizin de tahmin edeceğiniz üzere bu hızı takip edebilmeniz çok zor.

Yakın zamanda dizüstü bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum.

Almak istediğim bilgisayarın minimum 3 sene, tercihen 5 sene beni yolda bırakmadan çalışmasını isterim.

Tabii kapasitesini de zaman içinde artırabileceğim özelliklere sahip olmasını istiyorum.
Dolayısıyla, işlemci hızı, paylaşımsız ekran kartı, RAM kapasitesi ve harddiski maksimum seviyede olan bir bilgisayar arayışındayım.

Masaüstü bilgisayar almak benim için çok pratik değil. Zira, sürekli mobil bir şekilde çalışıyorum.

Trados ürünlerini, Office'i, sözlük programlarını, antivirüs programlarını rahatça kullanabileceğim ve 32 bit tabanlı yazılımlarla sorunsuz çalışacak konfigürasyona sahip bir bilgisayar arayışındayım.

Bu konuya ilişkin düşüncelerini ve önerilerini bu başlık altında paylaşacak olan herkese peşinen teşekkür eder, hepinize iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Cem ARK

[Edited at 2011-07-08 09:07 GMT]
Collapse

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Minimum I3 işlemci, 4 gb ram, windows home premium ve 300 gb hd Jul 8, 2011

Cem bey,

Yukarıda yazdığım minimum konfigürasyon işinizi fazlası ile görecektir. I7'ye pek yönelmeyin çünkü bu kadar bir işlem gücüne ihtiyacınız olmayacak, tabi ses tanıma programı gibi işlemci gücü gerektiren programlar kullanmayı düşünmüyorsanız. 4 Gb ram işinizi görür ki zaten windows 3Gb'ın üstünü kullanmıyor. Bazı dizüstü bilgisyarlar flash bellegi ram olarak kullanabiliyor. 512 mb ayrı ekran belleği yeter.

Size tavsiyem di
... See more
Cem bey,

Yukarıda yazdığım minimum konfigürasyon işinizi fazlası ile görecektir. I7'ye pek yönelmeyin çünkü bu kadar bir işlem gücüne ihtiyacınız olmayacak, tabi ses tanıma programı gibi işlemci gücü gerektiren programlar kullanmayı düşünmüyorsanız. 4 Gb ram işinizi görür ki zaten windows 3Gb'ın üstünü kullanmıyor. Bazı dizüstü bilgisyarlar flash bellegi ram olarak kullanabiliyor. 512 mb ayrı ekran belleği yeter.

Size tavsiyem dizüstü bilgisayar bile olsa ekranı mümkün olduğu kadar büyük tutmanız, örneğin 16.5 inç dizüstü bilgisayarlar var. Bir de yanına 22 inç harici ekran almanızı tavsiye ederim, kaliteli bir harici ekran 350 lira falan. İki ekranla çalışmak verimliliği inanılmaz artırıyor.

Kimse gündeme getirmiyor ama klavye de çok önemli. Bu konudaki birinciler macintosh ve sony vaio bilgisayarlar. Sizin için çok zor olmayacaksa harici Mac klavye almanızı tavsiye ederim. Normal bir klavye 15 tl falan ama bu dediğim 110 tl fakat gerçekten aldığı parayı hak ediyor. Tek dezavantajı Delete tuşunun olmaması Günde 2500 kelime yazan bir çevirmen (yaklaşık 15000 bin karakter falan eder) için ergonomik bir klavye, harici bile olsa vazgeçilmez bir araç.

Bir de klavyenin gömülü değil dışa çıkık olmasını tercih edin.

Bu dediğim konfigürasyon modeline ve markasına göre 1500 tl'den başlar 2500 tl'ye kadar gider.

Bir çevirmen için bilgisayar vazgeçilmez bir araç. Güvenilir, sağlam olmalı ve hiç bir zaman sizi yarı yolda bırakmamalı. Bu yüzden size tavsiyem Sony Vaio serisi. Şimdiye kadar kullandığım iki Vaio da hiç bir sorun çıkarmadılar. O kadar düştü, üstünde çocuk tepindi ama garibim gık demedi. Sessiz çalışır. Bazı laptopların fan sesi bir süre sonra sinir bozmaya başlıyor.

Vaio düşünüyorsanız yurt dışından getirtin ya da yetkili Eurosia bayisinden alın. Sakın ha İstanbul bilişim gibi yerlerden almayın.

Bol kazançlı ve sağlıklı günler dileğimle...
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
DELL Jul 8, 2011

Mutlaka siz de kendinize göre araştırmalarınızı yapacaksınız, ancak bana dün aile dostumuz olan bir bilgisayar uzmanı -20 senedir bu işin içinde- Dell'i şiddetle tavsiye etti.

5-6 saate varan pil modunda çalışma özelliği, Türkiye'nin her yerine aynı gün servis garantisi ve diğer bilgisayar markalarıyla kıyaslandığında fiyat konusunda da hesaplı olması, bence bu markanın öne çıkan farkları.

Ben şahsen ikna oldum ve almayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar

Silifke
Silifke
Madem markadan girdik... Jul 9, 2011

TOSHIBA!
Sanırım isminden dolayı millet çekiniyor, ancak ben bunca yıllık tecrübeme ve "Atari" / "Commodore" zamanlarında daktilo kullanmaktansa "RAM"siz ekran klavye sürücü (A sürücü = sanırım şimdi yok üçlemesiyle, birçoğunuzun tanıdığı bazı eski tüfeklerle çeviri-bilgisayar (o zamanki adıyla elektrikli daktilonun bir üstü) ikilisini tanıştıran birisi olarak son olarak 3 adet aldığım ve
... See more
TOSHIBA!
Sanırım isminden dolayı millet çekiniyor, ancak ben bunca yıllık tecrübeme ve "Atari" / "Commodore" zamanlarında daktilo kullanmaktansa "RAM"siz ekran klavye sürücü (A sürücü = sanırım şimdi yok üçlemesiyle, birçoğunuzun tanıdığı bazı eski tüfeklerle çeviri-bilgisayar (o zamanki adıyla elektrikli daktilonun bir üstü) ikilisini tanıştıran birisi olarak son olarak 3 adet aldığım ve 5 tanesinin alınmasına vesile olduğum bu markayı kesinlikle öneriyorum.
Masaüstü sistemleri kendiniz derleyin, hatta bırakın artık derlemeyin derim.
Benden de bir sistem
TOSHIBA i3/i5/i7 farketmez (cidden FARKETMİYOR)
harici klavye + mouse = LOGITECH / MICROSOFT (kablosuz olmasına özen gösterin)
Harici 1 TB (500 GB) bir sürücü (DVD yazıcı tavsiye etmiyorum)
Çok yoğun kullanmayan ve sadece iş amacıyla (kelime işlem) kullanacak arkadaşlara da -paraları varsa- yedekleme amacıyla harici hard disk yerine (klavyemiz de olduguna göre) bir NETBOOK (kenarda dursun, hiç bir işe yaramasa, misafir cocukları sizin makinenize dokunmasın diye elinizin altında oyalama amacıyla kullanırsınız).
Kolay gelsin

Unuttum bak !
PHILIPS 42" TV + HDMI kablo (veya, tercihen, bulabilirseniz kablosuz görüntü+ses aktarıcı)
ÇAYKUR 1 kiloluk + NESCAFE tenekelik + ŞEKER (toz 5 kiloluk) + Film seyrettikten sonra gidenlerin arkasından konuşacak evin hanımını susturacak önlemler
ve ve ve ve TİVİBU (web) (Şimdi bu neye yarar diyenlere = Teknolojisini komple tercüme eden birisi olarak ukalalık etme hakkım var. Tivibu aboneliğimizin amacı online TV seyretmek değil, Internet'i TV hızıyla "seyretmek"

[Edited at 2011-07-09 10:27 GMT]
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:35
Dutch to Turkish
+ ...
vido ve flash card sorunları Jul 10, 2011

Silifke wrote:

TOSHIBA!
Sanırım isminden dolayı millet çekiniyor, ancak ben bunca yıllık tecrübeme ve "Atari" / "Commodore" zamanlarında daktilo kullanmaktansa "RAM"siz ekran klavye sürücü (A sürücü = sanırım şimdi yok üçlemesiyle, birçoğunuzun tanıdığı bazı eski tüfeklerle çeviri-bilgisayar (o zamanki adıyla elektrikli daktilonun bir üstü) ikilisini tanıştıran birisi olarak son olarak 3 adet aldığım ve 5 tanesinin alınmasına vesile olduğum bu markayı kesinlikle öneriyorum.
Benden de bir sistem
Çok yoğun kullanmayan ve sadece iş amacıyla (kelime işlem) kullanacak arkadaşlara da -paraları varsa- yedekleme amacıyla harici hard disk yerine (klavyemiz de olduguna göre) bir NETBOOK (kenarda dursun, hiç bir işe yaramasa, misafir cocukları sizin makinenize dokunmasın diye elinizin altında oyalama amacıyla kullanırsınız).
Kolay gelsin

Unuttum bak !
PHILIPS 42" TV + HDMI kablo (veya, tercihen, bulabilirseniz kablosuz görüntü+ses aktarıcı)
ÇAYKUR 1 kiloluk + NESCAFE tenekelik + ŞEKER (toz 5 kiloluk) + Film seyrettikten sonra gidenlerin arkasından konuşacak evin hanımını susturacak önlemler
ve ve ve ve TİVİBU (web) (Şimdi bu neye yarar diyenlere = Teknolojisini komple tercüme eden birisi olarak ukalalık etme hakkım var. Tivibu aboneliğimizin amacı online TV seyretmek değil, Internet'i TV hızıyla "seyretmek"

Belirttiğiniz marka flash card sorunuyla bilinen bir marka. Ama dayanıklı. Bizde şu an iki tanesi çalışıyor. Ben 17 inçlik olanı 2007 den beri tepe tepe kullanıyorum.
Ayrıca adaptörden çıkan kablo boyundan arıza verebiliyor. Ayrıca DC besleme jackının girişi de çok arıza veren bir noktası.

Ben bu yüzden regülatörü/adaptörü kendinden olan lap topları öneriyorum. Tam da araştırmış değilim onlardan var mı?

Bu arada kararlı, istikrarlı ve sessiz çalışmalarından dolayı, MAC Book şu an sırada. Bir kaç ay içerisinde alacağım.
Büyük şehirlerde olan arkadaşlardan özellikle MAc kullanıcısı arkadaşlardan bir ricam var. Türkiyede piyasaya sunulanlarda donaım konfigürasyonlarında farklılık var mı?
Ben klavyesi Türkçe olsun diyorum bu defa. Ama bunun bir faydası olmuyorsa acama ABD den mi alsam. Oradaki donanımlar farklı. Mesela aynı seridekilerde hard disk daha büyük mesela.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,

Nizam Yigit

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:35
Dutch to Turkish
+ ...
Özellikle Business Laptop olarak lansmanı yapılanlar Jul 10, 2011

Haluk Erkan wrote:

Mutlaka siz de kendinize göre araştırmalarınızı yapacaksınız, ancak bana dün aile dostumuz olan bir bilgisayar uzmanı -20 senedir bu işin içinde- Dell'i şiddetle tavsiye etti.

5-6 saate varan pil modunda çalışma özelliği, Türkiye'nin her yerine aynı gün servis garantisi ve diğer bilgisayar markalarıyla kıyaslandığında fiyat konusunda da hesaplı olması, bence bu markanın öne çıkan farkları.

Ben şahsen ikna oldum ve almayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar

Haluk bey evet
bir kaç arakdaş bana da aynısını söyledi.
Ama yine de tedirginim.

Kolay gelsin,

Nizam Yigit

Emin Arı
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Mac Book Jul 10, 2011

MacBook ben de düşünmüştüm ama uyumluluk sorunları beni korkuttu. Mesela memoQ'yü çalıştırır mı? Windows'u çalıştırdığını biliyorum ama ne kadar başarılı acaba?

Almadan önce bu sorulara cevap bulursanız iyi olur. Bir sorun çıkmayacaksa macbook'dan iyisi yok, laptop değil bir sanat eseri mübarek

Nizamettin Yigit wrote:

Silifke wrote:

TOSHIBA!
Benden de bir sistem
Kolay gelsin

Unuttum bak !

Belirttiğiniz marka flash card sorunuyla bilinen bir marka. Ama dayanıklı. Bizde şu an iki tanesi çalışıyor. Ben 17 inçlik olanı 2007 den beri tepe tepe kullanıyorum.
Ayrıca adaptörden çıkan kablo boyundan arıza verebiliyor. Ayrıca DC besleme jackının girişi de çok arıza veren bir noktası.

Ben bu yüzden regülatörü/adaptörü kendinden olan lap topları öneriyorum. Tam da araştırmış değilim onlardan var mı?

Bu arada kararlı, istikrarlı ve sessiz çalışmalarından dolayı, MAC Book şu an sırada. Bir kaç ay içerisinde alacağım.
Büyük şehirlerde olan arkadaşlardan özellikle MAc kullanıcısı arkadaşlardan bir ricam var. Türkiyede piyasaya sunulanlarda donaım konfigürasyonlarında farklılık var mı?
Ben klavyesi Türkçe olsun diyorum bu defa. Ama bunun bir faydası olmuyorsa acama ABD den mi alsam. Oradaki donanımlar farklı. Mesela aynı seridekilerde hard disk daha büyük mesela.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,

Nizam Yigit

Pages in topic:   < [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bir çevirmenin nasıl bir bilgisayara ihtiyacı vardır?

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »