Proz.com članarina
Thread poster: eleonora_r
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
Jan 26, 2009

Pozdrav svima,

Moje članstvo uskoro ističe pa me zanima moram li ga obnoviti lokalnim plaćanjem. Naime, s popustom za 4000 "bronwnies" cijena jednogodišnje članarine iznosi 109 USD što je oko 620 kuna. Ako plaćam lokalno, cijena je 560 kn + PDV što je oko 680 kn. Dakle, zanima me moram li članarinu platiti 60 kuna više?
Hvala unaprijed na odgovorima.

Eleonora


 
Ana Kübli
Ana Kübli
Croatia
Local time: 21:21
German to Croatian
+ ...
560 kn+PDV? Jan 26, 2009

Ovo je zanimljivo pitanje... I meni ističe članarina uskoro, no na stranici za lokalno plaćanje nije navedeno 560 kn+ PDV:

ProZ.com membership renewal 12 months (Croatia local payment):

560.00 HRK

Corporate membership upgrade 1 year (Croatia local sale) + VAT :

700.00 HRK

Da li je riječ o propustu?

Kad smo već kod toga, da li se članarina za Proz može provesti kao poslovni trošak, kakva su iskustva?

... See more
Ovo je zanimljivo pitanje... I meni ističe članarina uskoro, no na stranici za lokalno plaćanje nije navedeno 560 kn+ PDV:

ProZ.com membership renewal 12 months (Croatia local payment):

560.00 HRK

Corporate membership upgrade 1 year (Croatia local sale) + VAT :

700.00 HRK

Da li je riječ o propustu?

Kad smo već kod toga, da li se članarina za Proz može provesti kao poslovni trošak, kakva su iskustva?

Pozdrav,
Ana
Collapse


 
Kristina Kolic
Kristina Kolic  Identity Verified
Croatia
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
SITE LOCALIZER
PDV bi trebao biti uračunat Jan 26, 2009

PDV bi trebao biti uračunat u iskazanoj cijeni članarine, barem sam ja to tako shvatila.

Jedino što postoje dva moguća načina plaćanja, da ne bi bilo zabune:
1. Niži iznos članarine za lokalno plaćanje, dakle u kunama, na račun kontakta za lokalna plaćanja s tim da morate zasebno dostaviti podatke kontaktu radi ispostavljanja računa.
2. Puni iznos članarine za plaćanje preko portala, dakle u dolarima ili eurima, uz eventualni popust za propisanu količinu
... See more
PDV bi trebao biti uračunat u iskazanoj cijeni članarine, barem sam ja to tako shvatila.

Jedino što postoje dva moguća načina plaćanja, da ne bi bilo zabune:
1. Niži iznos članarine za lokalno plaćanje, dakle u kunama, na račun kontakta za lokalna plaćanja s tim da morate zasebno dostaviti podatke kontaktu radi ispostavljanja računa.
2. Puni iznos članarine za plaćanje preko portala, dakle u dolarima ili eurima, uz eventualni popust za propisanu količinu BrowniZ bodova.

No, možda je najbolje podnijeti zahtjev za podršku i to pitanje postaviti izravno ovlaštenim djelatnicima portala jer sumnjam da će nam itko od njih ovdje odgovoriti, to jest na hrvatskom forumu...
Collapse


 
Ana Kardum
Ana Kardum  Identity Verified
Spain
Local time: 21:21
German to Croatian
+ ...
Zanimljivo pitanje Jan 26, 2009

Ja sam do sada plaćala članarinu karticom zato što mi je to bilo najpraktičnije. Koliko je to zapravo u kunama ovisi o samom tečaju na dan uplate, a kartičari to ne obračunavaju po srednjem tečaju pa to u ovom trenutku vrlo vjerojatno iznosi više od navedenih 620 kuna. Ako plaćate izravno deviznom doznakom, onda možete računati s takvim omjerom dolara i kune, samo je pitanje eventualnih drugih bankarskih troškova (devizne doznake, posredničke banke).

Pitanje PDV-a je n
... See more
Ja sam do sada plaćala članarinu karticom zato što mi je to bilo najpraktičnije. Koliko je to zapravo u kunama ovisi o samom tečaju na dan uplate, a kartičari to ne obračunavaju po srednjem tečaju pa to u ovom trenutku vrlo vjerojatno iznosi više od navedenih 620 kuna. Ako plaćate izravno deviznom doznakom, onda možete računati s takvim omjerom dolara i kune, samo je pitanje eventualnih drugih bankarskih troškova (devizne doznake, posredničke banke).

Pitanje PDV-a je nešto drugo, i ja sam shvatila da bi to trebalo biti uključeno u cijenu, ali najbolje je da zamolite kolegicu Ljerku Polegubić da Vam da odgovor na to pitanje zato što je ona predstavnik Proza u Hrvatskoj.

Možete neka od tih pitanja postaviti i proz osoblju kao što je savjetovala Kristina, možda će Vam oni moći pomoći. Otvorite jednostavno ticket u dijelu za tehničku podršku.

Da, ako vodite knjigovodstvo i imate račun, možete si priznati članarinu za Proz kao poslovni trošak.
Collapse


 
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
Uključen PDV? Jan 26, 2009

Tako sam i ja mislila prošle godine, no kad sam izvršila uplatu, gospođa Ljerka me obavijestila kako sam iznosu trebala dodati PDV pa sam razliku uplatila kasnije. Raspitat ću se pa ću vam javiti, hvala svima na sugestijama.

Pozdrav,

Eleonora


 
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
PDV ipak nije uračunat Jan 27, 2009

Evo odgovora gđe Ljerke:

"Članarinu možete platiti izravno ProZ-u online bankarstvom ili
kreditnom karticom. Budući sam ja u sustavu PDV-a, nažalost sam Vam
dužna obračunati PDV."

Znači ako plaćamo u Hrvatskoj, iznos od 560 kn treba uvećati za PDV.


 
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
Izravno plaćanje Jan 27, 2009

Platila izravno putem PayPal-a bez naknade, 109 USD = 629,08 kn. Toliko da znate.

Pozdrav svima

Eleonora


 
Ana Kübli
Ana Kübli
Croatia
Local time: 21:21
German to Croatian
+ ...
... Jan 28, 2009

Hvala svima na zanimljivim i korisnim informacijama.

Pozdrav


 
Ivana Karanikic (X)
Ivana Karanikic (X)
Croatia
Local time: 21:21
Italian to Croatian
+ ...
plaćanje bankovnom doznakom Feb 6, 2009

Uvijek plaćam bankovnom doznakom na žiro-račun ProZ.com-a. Nema PDV-a a čitav iznos ide u trošak. Naknada moje banke (RBA) = 5€ - trošak banke primatelja plaća ProZ.com ili tko već jer je meni nisu nikad obračunali.
Lp,
Ivana


 
Kristina Kolic
Kristina Kolic  Identity Verified
Croatia
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
SITE LOCALIZER
Oglašena cijena s uključenim PDV-om - Potvrđeno! Feb 10, 2009

Budući da o ovom pitanju kruže razna tumačenja, odlučila sam se izravno obratiti ovlaštenim djelatnicima portala ProZ.com i zamoliti za pojašnjenje pitanja PDV-a kao i općenito mogućnosti plaćanja članarine koje članovima iz Hrvatske stoje na raspolaganju. I upravo sam dobila povratnu informaciju, koju Vam ovdje prenosim:

Za plaćanje članarine imamo dvije mogućnosti:

1. Plaćanje online: Ako se odlučite za plaćanje online, platit ćete puni dev
... See more
Budući da o ovom pitanju kruže razna tumačenja, odlučila sam se izravno obratiti ovlaštenim djelatnicima portala ProZ.com i zamoliti za pojašnjenje pitanja PDV-a kao i općenito mogućnosti plaćanja članarine koje članovima iz Hrvatske stoje na raspolaganju. I upravo sam dobila povratnu informaciju, koju Vam ovdje prenosim:

Za plaćanje članarine imamo dvije mogućnosti:

1. Plaćanje online: Ako se odlučite za plaćanje online, platit ćete puni devizni iznos članarine online, a plaćanje možete izvršiti kreditnom karticom, putem PayPal-a ili bankovnom doznakom. U slučaju plaćanja online, možete ostvariti određeni popust na cijenu u zamjenu za 4.000 BrowniZ bodova.

2. Plaćanje preko kontakt osobe za lokalna plaćanja: Ako se odlučite za ovaj način plaćanja, to jest za plaćanje u kunama na žiro-račun kontakt osobe za lokalna plaćanja u Hrvatskoj, platit ćete nešto niži iznos članarine temeljem posebne ponude portala ProZ.com za članove iz Hrvatske. Tu ponudu možete iskoristiti isključivo za plaćanje u kunama na žiro-račun kontakt osobe za lokalna plaćanja i PDV je već uračunat, to jest PDV je uključen u cijenu članarine. Na lokalna plaćanja ne možete ostvariti dodatan popust u zamjenu za BrowniZ bodove.

Dakle, bez obzira na način plaćanja, cijena članarine koja je oglašena na portalu ProZ.com je ukupna cijena koju ste dužni platiti, te se na taj iznos ne obračunavaju nikakva dodatna davanja (osim troškova Vaše banke za prijenos sredstava).
Collapse


 
eleonora_r
eleonora_r  Identity Verified
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
TOPIC STARTER
Tko tu koga? Feb 10, 2009

Prošle godine kad sam prvi put plaćala članarinu, platila sam iznos koji je bio naveden na portalu. Gđa Polegubić poslala mi je email u kojem je navela da na plaćeni iznos moram platiti PDV, što sam i učinila naknadno.

Idemo dalje: Ove godine, da ne ponavljam navela sam u prethodnim postovima što i kako se zbivalo. Ukratko, obratila sam se gđi Polegubić i ovdje vam u cijelosti prenosim našu korespondenciju.

Moj email:

> Poštovana gospođo Ljerk
... See more
Prošle godine kad sam prvi put plaćala članarinu, platila sam iznos koji je bio naveden na portalu. Gđa Polegubić poslala mi je email u kojem je navela da na plaćeni iznos moram platiti PDV, što sam i učinila naknadno.

Idemo dalje: Ove godine, da ne ponavljam navela sam u prethodnim postovima što i kako se zbivalo. Ukratko, obratila sam se gđi Polegubić i ovdje vam u cijelosti prenosim našu korespondenciju.

Moj email:

> Poštovana gospođo Ljerka,
>
> Ne znam jeste li vidjeli našu malu diskusiju na forumu,
> ako niste trebala bih jednu informaciju od Vas.
> Naime, željela bih obnoviti članstvo, ali ne znam je li u
> cijenu od 560 kn uračunat PDV ili ga treba dodatno platiti.
> Naime, ako nije, čini se da je cijena od 109 USD manja od
> cijene koju plaćamo u kunama ako na nju još treba dodati
> PDV.
> U tom slučaju, može li se članarina platiti izravno
> preko Proz.com-a ili smo ipak obvezni platiti je preko
> Vas?
> Unaprijed hvala na odgovoru.
>
> S poštovanjem,
>
> Eleonora Rupić

Odgovor gđe Ljerke:

Poštovana kolegice Eleonora,

Članarinu možete platiti izravno ProZ-u online bankarstvom ili
kreditnom karticom. Budući sam ja u sustavu PDV-a, nažalost sam Vam
dužna obračunati PDV.

Lijep pozdrav

Ljerka


Collapse


 
Ana Kardum
Ana Kardum  Identity Verified
Spain
Local time: 21:21
German to Croatian
+ ...
Nadovezala bih se na raspravu... Feb 11, 2009

Pronašla sam svoj posljednji račun za članarinu koju sam platila online. Vidim da proz nije zaračunao nikakav PDV (piše n/a), ali to ne znači da ga ne treba obračunati, odnosno osobe koje vode knjige moraju na sve usluge/proizvode kupljene online ili uvezene, a koje podliježu plaćanju PDV-a, obračunati PDV - to ne smijemo zaboraviti! Ostali bi također trebali platiti PDV, ali ga mogu "izbjeći" zato što ne postoji nadzorni mehanizam. Pitat ću još knjigovođu je li na to obračunao... See more
Pronašla sam svoj posljednji račun za članarinu koju sam platila online. Vidim da proz nije zaračunao nikakav PDV (piše n/a), ali to ne znači da ga ne treba obračunati, odnosno osobe koje vode knjige moraju na sve usluge/proizvode kupljene online ili uvezene, a koje podliježu plaćanju PDV-a, obračunati PDV - to ne smijemo zaboraviti! Ostali bi također trebali platiti PDV, ali ga mogu "izbjeći" zato što ne postoji nadzorni mehanizam. Pitat ću još knjigovođu je li na to obračunao PDV pa ću se javiti ovdje.

Mislim da ovo pitanje konačno treba razriješiti...već se predugo povlači.

U svakom slučaju, koji god bio rezultat, nekome će jedna opcija biti povoljnija, a drugome ona druga.

Male razlike očito nastaju zbog Brownies i eventualno tečajne razlike.
Collapse


 
Kristina Kolic
Kristina Kolic  Identity Verified
Croatia
Local time: 21:21
English to Croatian
+ ...
SITE LOCALIZER
PDV već uračunat u cijenu koja se plaća preko kontakt osobe za lokalna plaćanja Feb 11, 2009

Što se tiče lokalnih plaćanja, ako je PDV već uključen u cijenu, ne možemo ga mi koji plaćamo članarinu ponovno obračunavati, jer se PDV ne obračunava na PDV.

Kontakt osoba za lokalna plaćanja je ta koja iz ovog oglašenog ukupnog iznosa članarine mora obračunati i izvršiti uplatu PDV-a primjenom preračunate stope.
Ovdje ćete naći Pravilnik o porezu na dodanu vr
... See more
Što se tiče lokalnih plaćanja, ako je PDV već uključen u cijenu, ne možemo ga mi koji plaćamo članarinu ponovno obračunavati, jer se PDV ne obračunava na PDV.

Kontakt osoba za lokalna plaćanja je ta koja iz ovog oglašenog ukupnog iznosa članarine mora obračunati i izvršiti uplatu PDV-a primjenom preračunate stope.
Ovdje ćete naći Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost:
http://propisi.porezna-uprava.hr/index.asp

Kod plaćanja online, ProZ naplaćuje PDV od državljana država članica Europske unije koji nisu u sustavu u PDV-a ili ne naznače svoj posebni porezni broj za PDV (dakle njima se, nakon što otvore prozor za uplatu članarine prikazuje drugačiji iznos ovisno o tome jesu li naznačili svoj porezni broj ili ne), ali ga ProZ ne naplaćuje od državljana država koje nisu članice Europske unije. Ta obveza je propisana direktivom Europske unije koja te svakako i nas čeka nakon pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Više informacija naći ćete ovdje: http://www.proz.com/faq/4024#4024

Dakle, na online plaćanje osobe koje nisu u sustavu PDV-a ne obračunavaju dodatan PDV, dok bi osobe koje su u sustavu PDV-a trebale po svoj prilici na taj iznos obračunati i platiti PDV ukoliko žele moći koristiti taj iznos plaćenog poreza kao odbitak od svoje obveze s osnove PDV-a.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Proz.com članarina






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »